Za zvýšením cen másla hledejme růst nákladů a také vyšší zájem o tyto výrobky
Pravé a nefalšované máslo z kravského mléka známe všichni velice dobře. Máslo tvoří pro většinu z nás základní surovinu nejen pro namazání pečiva a chleba k snídani nebo k svačině, ale je jedním z komponentů při výrobě pomazánek. Je třeba pro pečení dortů, sladkostí, zákusků, dezertů a dalších pochoutek. Bez másla si nedovedou představit zajištění stravování ani hoteliéři, je součástí stravovacího procesu na palubách letadel, využívá se v jídelních vozech na železnici a v dalších segmentech veřejného stravování.
Největším producentem mléčných výrobků, a tedy i másla, je jihočeský podnik Madeta. V současné době však jeho výrobní provozy nestačí pokrýt poptávku, neboť výrazně roste zájem o tyto výrobky v Číně. Poptávka překračuje výrobu o celých 25 procent. Rostoucí cena mléčného tuku, nárůst spotřeby a ceny za elektrickou energii a také rostoucí náklady na mzdy zaměstnanců však způsobily, že cena výrobku značně převyšuje 50 korun za 250 gramů.
Někteří odborníci v závislosti na růstu cen a zájmu o výrobky tohoto typu varují dokonce před tím, že za obyčejnou čtvrtku másla zaplatíme 70 korun. Má na to vliv i současný pokles zájmu o rostlinné tuky – margaríny, což způsobily mnohé odborné články, diskuse, a obecné povědomí o škodlivosti ztužených tuků a roztíratelných margarínů. Podobný trend zvýšení zájmu zaznamenala i slepičí vejce, dříve označovaná za cholesterolovou bombu, přitom je to s cholesterolem docela jinak.
Zájem o kvalitní české máslo stále roste
V Plané nad Lužnicí se vyprodukuje za týden necelých 500 tun másla za měsíc. Přitom tu pracuje na výrobní lince pouze 12 zaměstnanců. Denně projde v Madetě výrobními provozy téměř milion litrů mléka, a to celkem ve čtyřech závodech, soustředěných v Jindřichově Hradci, v Pelhřimově, v Plané nad Lužnicí a v Českém Krumlově. Ve firmě nyní pracuje přibližně 1400 lidí a výrobky rozváží po republice a po světě více než 200 dodavatelských subjektů.