Co vám opravdu dá vysoká škola do života?
Vysoké školství je v naší republice dlouhodobě na poměrně dobré úrovni. Školy se často zúčastňují různých soutěží a větší univerzity se umísťují i v celosvětových žebříčcích. Velký důraz se dnes klade na tvorbu vědy a publikování. Úroveň jednotlivých škol je opravdu rozdílná a stejně tak úroveň absolventů škol má až propastné rozdíly. Co vás naučí všechny vysoké školy?
· Odpovědnosti
Většina škol funguje na principu přednášek, seminářů a cvičení. Přednášky jsou ve většině případů dobrovolné, u seminářů a cvičení jsou povolené nějaké absence (většinou 3) a poté je to na domluvě mezi studenty a učitelem. Většinou pokud vznikají další absence, dostávají studenti zadané úkoly či speciální písemné práce, kterými mohou absence „vykoupit“ aby mohli pokračovat k zápočtu, či ke zkoušce. Už vás nikdo nebude omlouvat, nebude stačit, když vám rodiče napíšou omluvenku. Prostě budete sami odpovědni za to, zda do školy budete či nebudete chodit a stejně tak i za vypracování všech zadaných úkolů.
· Samostatnosti
Vysoká škola je po střední škole většinou docela šokem. Na středních školách totiž učitelé se studenty většinou ještě hodně spolupracují a určují jim, co budou dělat. Na vysoké škole se často pracuje v týmu studentů, který si studenti tvoří sami a práci, kterou musí v týmu vytvořit si sami organizují. Stejně tak je to s „domácími úkoly“. Většinou se jedná o různé seminární práce či výzkumy, které dostanete zadané již na začátku semestru a musíte si pohlídat termín odevzdání sami. Ten je většinou někdy v době před zápočtovým týdnem a zkouškovým obdobím.
· Chování
Většina vysokých škol si hodně potrpí na chování a uctivost. Vyučující budete zásadně oslovovat správným titulem (nebo aspoň vyšším, tím je aspoň nenaštvete). Není nic horšího než profesora oslovit pane docente. To už raději použijte příjmení vyučujícího, pokud si nejste titulem daného vyučujícího jisti.