Jak financovat nákup rekreační nemovitosti?
V posledních letech je chataření a chalupaření na vzestupu. Tento způsob rekreace je stále oblíbenější a poptávka po rekreačních nemovitostech stále stoupá. Úměrně tomu se zvyšují i prodejní ceny těchto objektů.
Co dělat, když si konečně vyhlídneme vysněnou chatu nebo chalupu, ale chybí nám finanční prostředky?
Nemusí jít pouze o nákup nemovitosti. Finance nám mohou chybět i na rekonstrukci nebo zvelebení chaty či chalupy, ale třeba i objektu v zahrádkářské osadě. Banky, které sledují vývoj trhu s nemovitostmi, nabízí proto různé zajímavé produkty. S těmito finančními nabídkami můžete financovat také nákup zahradního nářadí, sekaček, traktorů nebo bazénů. Banky totiž své produkty stále inovují, pro každého se tedy najde úvěr šitý přímo na míru. Chcete-li se při výběru banky řídit úrokovými sazbami, pak věřte, že žádné propastné rozdíly mezi nimi nenajdete. Většina bank má úrokové sazby skoro stejné. Co by vás, ale mělo zajímat, je RPSN. V této hodnotě máte totiž mimo úrokové sazby, vyčísleny i veškeré ostatní náklady, které jsou s úvěrem spojeny. Z tohoto údaje tedy vyčtete skutečné procento, které budete nuceni zaplatit. Další rozdílnou sumu najdete u poplatků za sepsání a zpracování smlouvy, její čerpání nebo rychlost vyřízení. Mějte na paměti, že klasickou hypotéku lze čerpat při pořízení nemovitosti, určené k bydlení.
Pro koupi objektu, který není označen evidenčním číslem, musíte využít hypotéku investiční. Rozdíl mezi oběma hypotékami není příliš veliký. Liší se pouze několika dokumenty, které jsou k sepsání smlouvy potřeba dodat. Jestli jste se rozhodli, čerpat úvěr na velké zahradní úpravy nebo menší přístavby, budete muset doložit aktuální stav nemovitosti a rozpis plánovaných prací.
Nemusíte se obávat toho, že při zřizování půjčky budete stát dlouhé hodiny v bance. Půjčku si totiž můžete zřídit přes internet.