Jak se stát youtuberem?
„Budu youtuber! Chci dělat videa! Rád bych bavil lidi!“
Taková jsou první slova člověka, který se rozhodl, že bude vytvářet a nahrávat videa na populární video server YouTube. Proč taky ne? Stát se youtuberem je poměrně snadné a pokud je štěstí, je to velmi rychlý a účinný nástroj na ždímání peněz z něčeho, co lidi a autora baví. Začátky jsou však velice těžké. Často se stává, že osoba do toho skočí neuváženě. Jak se připravit na první video, čemu se vyhnout a jak se vyvarovat chybám, díky kterým člověk končí dřív, než začne? To se dozvíte v tomto článku!
Dvě strany mince
Ze všeho nejdřív by si youtuber měl uvědomit, co vlastně chce na internet nahrávat, a čím chce zaujmout své potencionální publikum. Nejpopulárnější lidé tvořící na tento server se dají v podstatě rozdělit do dvou kategorií. Následně si pak podle výběru své cesty vybrat techniku vhodnou k práci na daných videích. O jaké skupiny jde?
Let‘s playeři– hráči her, kteří sedí u počítače, nahrávají videa z různých videoher, komentují děj, sledují novinky v tomto odvětví, a podle toho reagují.
Co takový let‘s player ke své práci potřebuje? Nejdůležitějším prvkem je výkonný herní počítač, co dokáže rozjet i ty nejnovější hry. Vedle toho můžou být i další prvky, které udělají hraní her mnohem zábavnější činnost: set virtuální reality nebo volant s pedály pro závodění. Samozřejmě v tomto kompletu nesmí chybět sluchátka s mikrofonem, webkamera s vysokým rozlišením, nahrávací program jako je třeba Open Broadcast Software (OBS) či Fraps. Nedílnou součástí jsou také samotné hry.
Vlogeři – osoby stojící před kamerou, řešící různá témata, vyjadřující názory, nebo natáčející videa z cest. Vlogeři nejsou oproti let‘s playerům omezeni na jediné místo, a tak mohou natáčet videa kdekoliv. Potřeby vlogera nejsou tak náročné jako herního profesionála. Vloger ke své činnosti potřebuje kvalitní a obvykle velmi drahou kameru, případně externího mikrofon, vhodné pozadí, scénář a samozřejmě poutavého téma, na které lze ve videu mluvit celé minuty.
V obou případech je třeba vlastnit střihový program – příkladem může být Sony Vegas. Pro zvláštní efekty Adobe After Effects. Pokud jde o miniatury k videím (obrázkům), je praktické mít nainstalovaný grafický program, třeba Adobe Photoshop nebo jeho bezplatnou napodobeninu Gimp. Mít klidné a nikým nerušené místo je základem každého videa. Samozřejmostí je mít rychlý download i upload na internet.
Co by měli oba umět zvládnout?
Vlogeři i let‘s playeři by měli být především vtipní, a dokázat rozesmát své publikum. Nikdo se nedívá na videa, co jsou nudná a nezajímavá. Videa jsou mnohem „živější“, když je v nich hudba. Tento výběr by však neměl porušovat autorská práva, jinak YouTube video zablokuje a autorovi znemožní zpeněžení autora výtvoru. Publikum je důležitou částí autorových videí. Youtuber musí umět dobře vycházet s lidmi, reagovat na komentáře pod videi, a hlavně si nebrat osobně první vlnu nemilé kritiky.