Křížovky

Dnes jsou asi nejoblíbenější křížovky tzv. švédské. To jsou ty velké čtverce, kde je legenda vypsána přímo v nich. Odpadává tedy hledání v legendě napsané mimo obrazec. Víte kolik je druhů křížovek? Spousta. Například křížovky americké jsou jen slova, která se kříží kde se autorovi zachtělo, ale mezi jednotlivými výrazy je volné místo. To česká křížovka, to je jiná věc.
mřížka šablona
Zde musí autor striktně dodržet zásady pro tvorbu křížovky. Bohužel u těch švédských v časopisech pochybného obsahu se na to vůbec nehledí. Autor si tam nastrká, co chce, políčka někdy neodpovídají počtu písmen a chyby v pravopise jsou zde neprosto normální. To se křížovce, která jde do soutěže, stát nemůže a nesmí.
Další druhy křížovek můžeme klidně dělit podle způsobu vepsání do políček. Není například nutno vpisovat jedno písmenko, ale klidně dvě nebo tři. Ale pozor i zde musí autor dodržet zákon o jisté pravidelnosti. Nelze mu tvořit křížovku, kde se počet písmen v políčku určuje počtem latěk v plotu jeho souseda. Kdepak. Počet písmen musí splnit určitý řád a je jen na luštiteli za jak dlouho jej objeví. Pak má úkol o něco málo snazší.
oprava chyby
Políčko může být také rozděleno šikmou čarou napůl v tomto případě hovoříme o křížovce mozaikové. Nevím, jaká je situace dnes, ale tehdy jsem se zamiloval do křížovek, kde jste dostali pouze legendu. A starej se. Tyto křížovky se jmenují dokreslovky, a jsou již, řekl bych, vyšším stupínkem v luštění. Jejich obtížnost spočívala v tom, že byly většinou střídavé, polomozaikové a tudíž opravdu dost obtížné.
Vy se tím však nenechejte zmást, kupte si obyčejné švédské za pár korun a luštěte. V dnešní době internetu odpadá pracné shánění informací, literatury, nebo slovníků. Budete to mít o to lehčí. Pokud vás řešení křížovek chytne, není problém ani dnes si koupit odborné křížovkářské periodikum a vrhnout se do vysoké křížovkářské školy. Odměnou vám bude dobrý pocit a hlavně vědomí, že nejste hlupák. Přeji hodně štěstí.