Pískové filtrace a jejich alternativy

Filtrační písek

Ne každý písek se hodí jako náplň do filtračních patron. Nemůžete zkrátka vyrazit s kyblíkem a lopatkou na dětské pískoviště, abyste zajistili důkladnou očistu vody v bazénu. Musí jít o jemný křemičitý materiál s patřičnou zrnitostí, v ideálním případě 0,6 – 1,2 mm. Takto jemná zrnka slouží jako absorbér drobných nečistot a voda zůstává průzračně čistá, samozřejmě pokud se v ní nevytvoří řasy nebo nerozmnoží bakterie. Na ty působí ve formě prevence bazénové chemické prostředky, nejčastěji na bázi chlóru.

filtrace

Filtrační patronou cirkuluje voda, pohání ji výkonné čerpadlo a stejně jako v přírodě, se neustálým omíláním zrnek o sebe jejich velikost postupně zmenšuje a tím se časem ztrácí jejich schopnost důkladně filtrovat. Životnost náplně https://eshop.techneco.eu/Piskove-filtrace se však vyměřuje na roky, nikoli na měsíce nebo týdny, průměrně vám písek vydrží přibližně 5 let.

čištění

Zeolit

Filtrační zařízení však není nutné plnit pouze pískem, lze využít i alternativní výplně, např. kuličky nebo skleněný drcený recyklát. Zajímavou volbou může být i zeolit. Jedná se o přírodní minerál na hlinitokřemičitém základu s velmi zvláštní krystalickou mřížkou. Tu tvoří mikroskopické póry mezi atomy, jde o soustavu velmi drobných dutinek, které jsou schopny zachytit nečistoty jakéhokoli skupenství.
Zeolit nachází uplatnění v mnoha oblastech lidské činnosti, v zemědělství, v potravinářské výrobě, v chemickém a kožedělném průmyslu, dokonce i ve zdravotnictví. Používá se např. pro zástavu silného krvácení, kdy absorbuje z krve tekutou složku, zatímco její pevné části vytvoří přirozenou bariéru proti úniku krve z tkáně.

Ve filtračních zařízeních se uplatní nejen jako vychytávač mechanických nečistot a kalů, ale zároveň absorbuje z vody nežádoucí amoniak, a ten, jak známo, se při koupání uvolňuje z lidského potu a kožního mazu.