Vše o americkém dolaru
Americký dolar je oficiálním platidlem ve Spojených státech amerických, ale i v mnoha dalších státech, mezi které patří například Panama, Ekvádor nebo Zimbabwe. V dubnu roku 2004 bylo v celosvětovém oběhu peněz přes 700 miliard dolarů, přičemž dvě třetiny byly mimo Spojené státy.
Americký dolar byl ve Spojených státech zaveden 6. července roku 1785. Byl definován jak ve stříbrné variantě, na které se nachází zosobnění svobody a nápis „LIBERTY“, tak i ve verzi zlaté na které byl vyražen znak amerického orla. Název dolar vznik z jáchymovského tolaru, až dalším komolením vznik název dolar.
Mince jsou raženy v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar. Na aversní straně mince můžete najít významné osobnosti z americké historie, jako je například Abraham Lincoln, Thomas Jefferson nebo George Washington, na reversní straně mince je vždy vyobrazený nějaký americký symbol, či významná budova, například Lincolnův památník nebo prezidentská pečeť. Bankovky amerického dolaru jsou tištěny v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.
Zajímavostí je, že bankovky amerického dolaru jsou velmi snadno zaměnitelné, jelikož barva všech bankovek je velice podobná a rozměry všech bankovek jsou stejné a to 156 × 66,3 mm. Papír bankovek je tvořen ze 75% z bavlny a zbývajících 25% tvoří len.
Americký dolar dnes běžně označujeme písmenem S, které je přeškrtnuto jednou nebo dvěma svislými čarami $. Jak toto označení vzniklo? Před tím než nově založené Spojené státy americké začaly razit vlastní dolary, používaly dolar španělský, označovaný jako peso de 8 reales. Při psaní symbolů se tedy nejdříve používala zkratka pS, ale již začátkem 19. století splynula tato dvě písmena, díky větší jednoduchosti při psaní, do symbolu, který dnes běžně používáme. Dozvěděli jste se něco nového, co jste o americkém dolaru doposud nevěděli?